W jakich celach perforuje się folię?

W jakich celach perforuje się folię?

Według słownikowej definicji perforacja to celowe przebicie lub przedziurkowanie, które jest wykonywane wielokrotnie w jakimś materiale. Kształt nacięć można modyfikować i dopasowywać do właściwości konkretnego podłoża. Dziurki mogą mieć klasyczny, punktowy charakter albo przybierać formę dłuższych odcinków. Perforować można np. papier, karton albo folię. W przypadku papieru perforację wykonuje się najczęściej po to, aby móc łatwo oderwać fragment ulotki bądź plakatu, na którym umieszczone są informacje kontaktowe albo treści reklamowe danej firmy. Technikę tę wykorzystuje się także przy drukowaniu zaproszeń, kuponów rabatowych i voucherów. Perforacja kartonu umożliwia całkowite kontrolowanie miejsca, w którym w przyszłości nastąpi jego przerwanie (np. na opakowaniach kartonowych). W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu technikę perforacji folii oraz wyjaśnimy, po co właściwie się to robi.

Jak perforuje się folię?

Folie perforowane są wielokrotnymi, regularnie powtarzającymi się dziurkami o klasycznym, punktowym kształcie. Wykonuje się je zazwyczaj mechanicznie przy użyciu specjalnych igieł. Innymi technikami wykonywania celowego otworowania folii są: perforacja mikro wykonywana na gorąco oraz niezwykle wydajna perforacja laserowa. 

Można perforować folię na całej powierzchni lub tylko na jej wybranych fragmentach. Folie perforowane mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Ich grubość nie przekracza najczęściej 2 mm. 

Po co perforuje się folię?

Folia jest perforowana z różnych powodów i wykorzystywana w wielu branżach. Stosują ją wszyscy producenci, którzy chcą odprowadzić powietrze ze swoich opakowań, aby zmniejszyć powierzchnię pakowanych produktów podczas transportu.

Oto najczęstsze zastosowania otworowanej folii:


Perforacje liniowe, dzięki którym można swobodnie odrywać określone odcinki folii z rolki lub gotowe woreczki (np. na śmieci).


Folia perforowana na całej powierzchni. Stosowana jest często w pralniach, gdzie pakowana jest w nią np. pościel, obrusy lub ręczniki do hoteli czy restauracji jeszcze ciepłe po maglowaniu, lub prasowaniu. Dzięki perforacji wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz.


Folia przeznaczona do uprawy roślin. Służy do ochrony wrażliwych roślin przed gwałtownymi zmianami temperatury, porywistym wiatrem, mrozem lub ulewnym deszczem. Perforacje umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, dzięki której ziemia nie jest zbytnio wysuszona, a rośliny mają zapewnione idealne warunki wzrostu. Zastosowanie perforowanej folii w uprawie sprawia, że rośliny rosną szybciej, a rozwój niebezpiecznych bakterii i wirusów jest znacznie utrudniony.


Folia reklamowa. Perforowana folia jest wykorzystywana jako nośnik reklam. Dzięki temu, że doskonale przepuszcza powietrze i światło stanowi wymarzony materiał służący do oklejania różnych nawierzchni. Można obklejać nią nawet okna, witryny sklepowe i samochody.


Oddychające opakowania. Folia perforowana, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, jest idealnym materiałem do produkcji opakowań dla wrażliwych i łatwo psujących się produktów. Najczęściej pakuje się w nią artykuły żywnościowe, w szczególności warzywa i owoce.


Ochrona wrażliwych towarów podczas transportu. Perforowana folia jest także  wykorzystywana w celu ochrony transportowanych towarów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. wilgoci). Umieszczone na produktach etykiety oraz naklejki nie ulegną zniszczeniu, a przewożony ładunek nie zepsuje się ani nie rozwinie się na nim korozja, ponieważ ma zapewniony dostęp do światła i świeżego powietrza.

 

Posted on