Jakie dodatki są stosowane w foliach?

Jakie dodatki są stosowane w foliach?

Prawdopodobnie niewiele osób wyobraża sobie współczesny przemysł, handel, czy transport bez możliwości użycia folii. Różnego rodzaju folie zabezpieczają produkty przed zabrudzeniem, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, a także ułatwiają łączenie ich  w zestawy. Z folii korzysta się nawet w biurach i domach – chociażby przy pakowaniu kanapek do pracy. Najczęściej używane folie produkowane są z polietylenu. To materiał bardzo elastyczny i wytrzymały. Aby jednak nadać konkretnej folii więcej pożądanych cech, jej producenci korzystają z szeregu dodatków, które zmieniają właściwości produktu. Co warto o nich wiedzieć? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dodatki a przeznaczenie folii

Jak już zostało wspomniane, dodatków w produkcji folii używa się, gdy produkt ma spełniać określone oczekiwania. Przykładem mogą być folie, które służą do opakowywania towarów na paletach. Zdarza się, że palety są magazynowane na zewnątrz. To oznacza, że folia musi chronić towar nie tylko przed działaniem wilgoci, ale też promieniowaniem UV. Z tego powodu przy produkcji części folii stosuje się specjalne blokery UV, które sprawiają, że folie te są niezastąpione przy pakowaniu towarów składowanych na zewnątrz.

Dodatkami uszlachetnia się też folie, które mają służyć do mrożenia produktów. Dzięki nim folia staje się bardzo odporna na mrożenie przemysłowe – skrajnie niskie temperatury nie są w stanie jej uszkodzić. Po zastosowaniu dodatku folia zachowuje swoje właściwości zarówno po zamrożeniu produktu, jak i po jego rozmrożeniu.

Kolejnym przykładem foli, przy których produkcji stosuje się dodatki nadające im określonych właściwości, są folie antystatyczne. Służą one przede wszystkim do pakowania produktów elektronicznych. Folie te chronią delikatne podzespoły elektroniki przed oddziaływaniem statycznym i elektrycznym.

Folie barwione

Podczas produkcji folii często dodaje się też różnego rodzaju barwników. Dzięki nim folia staje się bardziej atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu można wykorzystać ją np. do produkcji peleryn przeciwdeszczowych, lub może pełnić określoną funkcję ostrzegawczą – np. w postaci taśmy. Na kolorowej folii można też wykonać dodatkowy nadruk, dzięki czemu opakowanie jest jednocześnie np. zbiorem informacji o produkcie. Nic tez nie stoi na przeszkodzie, by oprócz barwnika, podczas produkcji dodać np. bloker UV, czy inny wymieniony wcześniej dodatek.

Posted on