Jak powstają nadruki na foliach?

Jak powstają nadruki na foliach?

Folia to rękaw, pół - rękaw lub taśma z tworzywa sztucznego o różnych grubościach, bez którego nie wyobrażamy sobie już dzisiejszego świata. Nasze codzienne funkcjonowanie we współczesnych realiach w dużej mierze opiera się na wyrobach foliowych, z których produkowane są różne opakowania i torby. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową elastycznością, trwałością, giętkością, a zarazem odpornością na uszkodzenia co sprawia, że jest idealnym tworzywem do produkcji worków foliowych.

Zapakowane w folię produkty spożywcze mogą być sprzedawane w sklepach, gdyż w ten sposób dłużej zachowują swoją świeżość. Pakujemy w nią także kruche i delikatne wyroby, które w czasie transportu mogłyby ulec zniszczeniu. Do takich zastosowań używa się specjalnej folii bąbelkowej – można ją również spotkać w roli wewnętrznej wyściółki niektórych kopert. 


Wiele rodzajów folii jest przezroczystych lub jednokolorowych, ale na niektóre z nich nanosi się kolorowe nadruki, na których widnieją nazwy albo graficzne logo firm, adresy stron internetowych, numery telefonów lub po prostu przyciągające wzrok grafiki. Wszystkie nadruki wykonywane na powierzchniach foliowych muszą być przede wszystkim trwałe, a także wyróżniać się doskonałą jakością oraz wyrazistymi barwami. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak powstają takie nadruki.


Techniki stosowane do wykonywania nadruków na foliach:


1. Sitodruk
To bardzo popularna technika druku, która jest wykorzystywana do nanoszenia nadruków na tkaniny, papier oraz folie. Zastosowanie sitodruku gwarantuje doskonałe krycie koloru oraz precyzyjne odwzorowanie nawet najmniejszych detali.


2. Druk UV
Ta nowoczesna metoda druku pozwala nanosić nadruki na niemalże każdą powierzchnię. Technikę tę wykorzystuje się do wykonywania nadruków na naklejkach i foliach, dzięki którym można między innymi znakować różne obiekty przestrzenne. W ten sposób powstają nadruki na foliach stosowanych do oblepiania witryn sklepowych, szyb pojazdów czy podświetlanych elementów dekoracyjnych.


3. Fleksodruk
Bardzo popularna metoda wykorzystywana do nanoszenia nadruków na folię. Druk jest wykonywany przy użyciu drukarek przypominających tradycyjne urządzenia, ale większych rozmiarów. Dzięki możliwości zastosowania techniki HD można uzyskać nadruki najwyższej jakości. 

Posted on